REKRY: Haemme ryhmänohjaajaa hyvinvointitoimintaan!

Julkaistu: 16.3.2026 | Kategoriat: Yleinen

Kerro ystävälle

African Care ry hakee ryhmänohjaajaa vertaisryhmätoimintaan! 💚✨🌼

African Care ry on vuonna 2001 perustettu monikulttuurinen kansalaisjärjestö, joka toiminnallaan vahvistaa erityisesti maahan muuttaneiden naisten asemaa ja toimintamahdollisuuksia Suomessa ja muualla maailmassa. Järjestön pääasiallinen toiminta keskittyy Suomeen muuttaneiden naisten terveyden, hyvinvoinnin ja osallisuuden edistämiseen vertaisohjaukseen perustuvan ryhmätoiminnan avulla Itä-Helsingissä.

African Care ry hakee ryhmänohjaajaa STEA:n rahoittamaan Suomeen muuttaneiden naisten ja heidän perheidensä hyvinvointia ja osallisuutta vahvistavaan toimintaan. African Caren hyvinvointitoimintaan kuuluu maanantaista perjantaihin kokoontuvia ryhmiä, joissa järjestetään monipuolista hyvinvointia, osallisuutta ja kotoutumista edistävää toimintaa työntekijöiden, vapaaehtoisten tai vierailevien asiantuntijoiden ohjaamana.

Ryhmänohjaajan tehtäviin kuuluvat esimerkiksi:

💚 Naisten hyvinvointitoiminnan vertaisryhmien suunnittelu, ohjaus ja käytännön toteutus.

💚Asiakkaiden yksilöllinen neuvonta ja palveluohjaus. Tehtävään voi kuulua myös jalkautuvaa työtä.

💚 Tapahtumien, tilaisuuksien ja retkien järjestäminen.

💚Ryhmätoiminnasta viestiminen sosiaalisessa mediassa.

💚 Osallistuminen muihin järjestön yleisiin työtehtäviin yhdessä muiden työntekijöiden kanssa.

Ryhmänohjaajan työparina toimii hyvinvointitoiminnan koordinaattori. Lisäksi työn tukena ovat tuntityöntekijät ja muut järjestön työntekijät.

Teemme monikulttuurista ja naiserityistä työtä, minkä takia toivomme hakijoiksi erityisesti somalin kielen taitoisia naisia. Katsomme eduksi myös muiden kielien osaamisen. Tehtävä edellyttää kiinnostusta kehittää ja toteuttaa toimintaa asiakaslähtöisesti, oma-aloitteisuutta, hyviä vuorovaikutus- ja tiimityötaitoja sekä kulttuurisensitiivisyyttä. Tehtävä edellyttää myös kokemusta ryhmän ohjaamisesta ja ymmärrystä monikulttuurisuustyöstä sekä järjestön arvomaailman jakamista.

Arvostamme soveltuvaa koulutusta (Esim. sosiaalialan AMK tai vastaava) ja kiinnostusta harrastaa erilaisia aktiviteetteja, kuten liikuntaa ryhmäläisten kanssa. Tarjoamme monipuolisen työnkuvan ja mielenkiintoisen toimintaympäristön monikulttuurisuustyön parissa.

Etsimme työntekijää nopealla aikataululla. Työ alkaa mahdollisimman pian, kuitenkin viimeistään huhtikuun alussa. Työaika on 38 tuntia viikossa, mutta lyhyemmästäkin työviikosta voidaan sopia. Työ sijoittuu arkisin klo 9-18 välille, mutta satunnaisesti saattaa olla myös ilta- tai viikonlopputyötä. Palkka määräytyy sosiaalialan järjestöjen TES:n mukaan. Työ tapahtuu pääasiassa järjestön Itäkeskuksen toimipisteessä. Työ sisältää matkustamista Helsingin alueella.

Lähetä vapaamuotoinen hakemus ja ansioluettelo mahdollisimman pian, kuitenkin viimeistään pe 27.3. mennessä sähköpostitse osoitteeseen 👉 rekry@africancare.fi otsikolla ”Työhakemus/ryhmänohjaaja”.

Käymme läpi hakemuksia ja järjestämme haastatteluja jo hakuaikana.

Työsopimus on määräaikainen vuoden 2027 alkuun, jonka jälkeen työsuhdetta voidaan jatkaa, mikäli jatkorahoitus vahvistuu.

Lisätietoja tehtävästä antaa hyvinvointitoiminnan koordinaattori Emmi Lundán: emmi.lundan@africancare.fi & 050 378 5660.

Noudatamme rekrytoinnissa positiivista erityiskohtelua, jota sovelletaan silloin, kun hakijat ovat yhtä päteviä ja joista toinen edustaa syrjinnän vaarassa olevaa ryhmää. Jos toivot positiivisen erityiskohtelun huomioimista osaltasi, voit kertoa siitä hakemuksessasi.

💚💚💚

Lahjoita hyvää

Tue toimintaamme aineettomalla lahjalla, tilisiirrolla tai kuukausilahjoituksella